Eluaktivatsioonist ja DNA aktivatsioonist teaduslikult OSA 1.

1. OSA

🌈Valguse imeline füüsika 🕯️✨

Kas teadsid, et kvantmehaanika valdkonnas esindab valgus klassikalist loogikat eiravat käitumist? 

Füüsiline valgus toimib nii lainetena kui ka osakestena! See nähtus, mida tuntakse laine-osakeste dualismina ehk ka Korpuskulaar-lainelise dualismina, on kaasaegse füüsika üks põnevamaid osasi.

🌊 Laine käitumine:

Valgus levib nagu laine, paindudes, hajudes ja segades iseennast. See selgitab selliseid nähtusi nagu vikerkaar, valguse paindumine läbi läätsede ja isegi värvilised keerised seebimullides. Kui valgus läbib kitsaid pilusid, käitub see täpselt nagu laine, luues heledatest ja tumedatest ribadest koosneva interferentsimustri.

⚛️ Osakeste käitumine: ometi eksisteerib valgus ka diskreetsete energiapakettidena, mida nimetatakse footoniteks. Eksperimentides, nagu fotoelektriline efekt, käitub valgus nagu osakesed, paisates metallpindadelt elektrone välja ainult siis, kui footonid kannavad piisavalt energiat. Iga footon interakteerub ainega väikese energiakvandina, tugevdades valguse osakeste taolist olemust.

Siit tuleb aga tõeliselt mõtlemapanev osa:

Kuulsas Youngi katses ehk topeltpiluga katses käitub valgus nagu laine, kuni me seda vaatleme.

Hetkest, kui olukorrale lisatakse vaatleja, variseb valguslaine kokku ja käitub nagu üksikud osakesed, tabades detektori konkreetseid punkte. See kahesugune valguse käitumine seab kahtluse alla varasemad arusaamad ja näitab, et valgus ei sobi täpselt ühte kategooriasse – ta on nii laine kui ka osake ja ta reageerib teadvusele. 🤯

🌌 Laine-osakeste duaalsus seab väljakutse meie klassikalisele arusaamale maailmast. Valguse selline käitumine tuletab meile meelde, et kvanttasandi reaalsus toimib makroskoopilisest maailmast erinevate reeglite järgi. See näitab meile, et reaalsus ei ole alati selline, nagu paistab – see on dünaamiline, muutuv ning mõjutatav meie vaatlustest.

Ja see ei kehti ainult valguse kohta! Kõik kvantosakesed – alates elektronidest kuni veelgi suuremate molekulideni – näitavad laine-osakeste duaalsust. See ühendab füüsilise mateeria olemuse millegi sügavamaga, vihjates eksistentsi kihtidele, mis on väljaspool seda, mida me otseselt tajume: pilguheit universumi kvantmüsteeriumidesse.

Loe siit 2. osa!✨

Loe siit 3. osa! ✨

Leia veel lugemist

Eluaktivatsioonist ja DNA aktivatsioonist teaduslikult OSA 1.
🌈Valguse imeline füüsika 🕯️✨ Kas teadsid, et kvantmehaanika valdkonnas esindab valgus klassikalist loogikat eiravat käitumist?  Füüsiline valgus toimib nii lainetena kui ka osakestena! See nähtus, mida tuntakse laine-osakeste dualismina ehk ka Korpuskulaar-lainelise dualismina, on kaasaegse füüsika üks põnevamaid osasi.
Elurõõmust ja kuidas see leida?
Soverign Ipsissimus Dave Lanyon on öelnud: "Elurõõm (joy) on siin maailmas kõige suurem väärtus üldse." Ta on palju hinnalisem kui raha või ka näiteks tervis.
Teistpool visualiseerimist ehk kuidas luua unistusteelu?
Kas sul on unistusi või eesmärke, mis tunduvad liiga kauged? Oled sa igatsenud midagi, kuid pole teadnud, kuidas seda saavutada? Kas oled üks 44%st inimestest, kes annab aastast aastasse tulemusteta uusaastalubadusi? Minuga on see nii olnud. Peaaegu 10 aastat tagasi pärast ülikooli, kui olin oma karjääri algul, tundsin, et olen täiesti vales kohas. Elu polnud […]
Mis on maailma kõige olulisem asi. Mida see mulle annab? Osa 2
Enesearengu teekonna algus. Paljud meis mõistavad ensearengut erinevalt. Mõne jaoks on enese teadlik areng karjääriredelil pidev üles ronimine, teise jaoks on pidev füüsiline trenn. Meie räägime aga terviklikkust enesearengust, mis hõlmab kõiki osi meist: mentaalset, füüsilist, hingelist ja vaimset. Eelkõige algab fokuseeritud enesearengu teekond otsusega. Ja otsuse motivatsiooniks võib olla näiteks uudishimu, mingi sisemine drive või aga väga tihti ka olukord, kus enam muud moodi ei saa.
Kas oleme võimelised muutuma?
Paistab, et inimesed tahavad elumuutust. Nad soovivad isiklikku transformatsiooni. Kuid kas on üldse võimalik muutuda? Mõtle kõikidele nendele uusaasta lubadustele, mida oled oma elu jooksul teinud. Kas mõni on viidud lõpule? Paljud lõpetavad lubaduste pidamise, sest näevad teostamise võimatust. On inimesi, kes on ületanud suured takistused. Edu saavutades, on nad tagasivaatamata edasi liikunud.Kas mõnel meist […]
Polügaamia
Polügaamiast ja monogaamiast
Üks hiljutine arutelu hea sõbrannaga inspireeris sellest teemast kirjutama. Eestis ja ka mujal maailmas on eriti “vaimsemates” ringkondades tõstmas üha rohkem pead liikumine - polügaamia ja polüamooria ehk samaaegne nii intiimne kui romantiline suhe mitme partneriga. Vastand monogaamiale ehk pühendunud paarisuhtele. Võibolla purustan mõne illusioonid aga igasugune suhe on siiski eelkõige kahe osapoole vaheline energiavahetus, pühendumine ja vastutus.
Mis on petise sündroom ja kuidas sellest vabaneda?
Asse Sauga käis Sigrid Säga inspiraatorite kogukonna podcastis rääkimas petisesündroomist. Avaldame blogipostituse kokkuvõtte siin. Petise sündroom ehk impostor syndrome on psühholoogiline seisund, kus inimene kahtleb oma pädevuses ja kogemustes, olles veendunud, et ta ei ole oma saavutuste jaoks piisavalt pädev või et need on saavutatud vaid õnne või eksituse kaudu, mitte tegeliku oskuse või teadmistega. […]
Lähemalt sektidest ja kuidas nad toimivad
Eesti vaimses kogukonnas on esile on kerkinud diskussioonid sektide, nõiakunsti ja maagia turvalisusest. Tahangi täna rääkida sektidest. Mis need on ja kuidas toimivad? Eestist on korduvalt läbi käinud kuid ka praegusel hetkel on toimimas väga selgete sektitunnustega süsteeme. Enamus süsteeme, mis sektina lõpetavad, algavad tavaliselt ilusast baasväärtusi hindavast ja inimesi ühendavast kogukonnast. Kuid erinevate arengute, […]