Sotsiaalvaldkond – psühholoogid, terapeudid ja tervendajad tõusevad üsna pea väga hinda!

Kuidas tehisintellekt ühiskonda juba muutmas on ning mis meid sellega seoses veel ees ootab? Tehnoloogia võidukäik on täies hoos.

Kõigest viimase põlvkonna jooksul on olnud võimalus kogeda juba kolmandat suurt tehnoloogiaarengu lainet, mis on muutnud algtasandini seda, kuidas me tööd teeme, kuidas suhtleme, tehinguid teeme, organisatsioone ja protsesse juhime ning samas on testinud ka seda kui kohanemisvõimelised me kõige sellega toime tulemisel oleme.

Esimene laine oli infotehnoloogia tulek koos internetiga. Informatsiooni edastamise ja protsessimise kiirus muutus hetkeliseks. Äkitselt oli meil kogu maailma informatsioon taskus igal ajal kättesaadav ning kõik kontaktid ühe sõnumi või kõne kaugusel. Web1 ehk keskselt loodud informatsioonist (ajakirjandus) on sujuvalt saanud Web2 ehk keskselt hoitud kuid kasutaja toodetud informatsioon (sotsiaalmeedia).

Järgmise suurema muutuse tõi plokiahela leiutamine, mis täna siin ja seal alles oma kohta otsib kuid juba on see kohati toonud finantsmaailma tehingutesse uue turvalisuse taseme, rahaloome protsessidele väljakutseid esitanud ning nii tehnoloogia- kui finantssektorile täiesti uue arengutõuke andnud. Lisaks on alus pandud Web3-le ehk hajutatud informatsiooni loomele ja haldamisele (näiteks hajutatud sotsiaalmeedia).

Nüüd on tehisintellekti kord. Alates ChatGpt tulekust 2022. aasta lõpust on tehisintellekti areng meeletu kiirusega toimunud. Kui me esialgu veel arvasime, et tehisintellekt võtab esmalt üle just lihtsamad ja rutiinsed tegevused nagu tootmisliinid, laotööd, koristamine jmt. Siis tegelik elu näitab, et tehisintellekt on juba algstaadiumis võimeline võtma palju loomingulisemaid rolle nagu copywriting, kunst, tarkvara koodi kirjutamine, kasutajatugi jne. Koristamine, kodutööd, tootmine, logistika alles tulevad, sest vajalike riistvara moodulite arendus võtab rohkem aega kui tarkvara loome.

Juba täna on võimalik tehisintellekti tööriistadest panna endale kokku terve ettevõtte meeskond. Saame “palgata” endale ChatGpt või Alphacode tarkvaraarendajaks, Dall-e, Synthesia, Designs ja Rephrase abil saab kokku panna turundusmaterjalid, videod, pildid, toota sotsiaalmeedia sisu jne. Air.ai on suurepärane müügiassistent, kes teeb klientidega müügikõnesi samal ajal kui Chatlab hoolitseb klienditoe eest. 

ChatGpt tootja OpenAI hinnangu järgi oleme me täna tehisintellekti arenguetapi esimeses faasis, kus domineerivad lihtsamad keelemudelitel põhinevad juturoboti liidesed. Oleme juba liikumas teise etappi, kus tehisintellekt hakkab ise internetis infot kaevama ning iseseisvalt ka keerulisemaid probleeme lahendama. 

Kolmandas etapis tekivad autonoomsed tehisintellekti agendid, kellel igaühel on oma kindel roll, ülesanne ja vastutus täita ning nad saavad omavahel infot vahetatud, vigu parandatud, probleeme lahendatud ja võivad töötada päevade kaupa ilma inimese sekkumiseta. Neljandas etapis õpivad need agendid oma tööd veel efektiivsemalt tegema, olles orienteeritud innovatsioonile, arengule ja õppimisele. Viies etapp tähendabki juba täiesti iseseisvat tehisintelligentset organisatsiooni, mis vastutab mingi konkreetse valdkonna eest ja koosneb kindlatest agentidest.

Seda põnevat trendi jälgides tekib paratamatult küsimus, mis saab inimestest ja meie töökohtadest?

Ennustusi ja hüpoteese on mitmeid. Panen siia ka ühe, kuhu suunas me minu arvates päris hea tempoga liigume. 

Kogu informatsiooni ajastu areng on inimkonna lükanud kiiresse arengusse ja tekitanud vajaduse ka kiiremini kohaneda. Nii kollektiivsel kui individuaalsel tasandil. Me oleme üha rohkem väljakutsete ees, milleks on aju ülekoormus, info üleküllus, sellest tulenev stress ja depressioon, sõltuvushäired ja erinevad muud vaimsed häired. Statistika räägib enda eest. Eesti rahvastiku vaimse tervise uuringu (2022) andmetel on depressioonirisk ligi neljandikul ja üldistunud ärevushäire risk igal viiendal täiskasvanul. Märkimisväärselt suurem risk on noortel täiskasvanutel. Enesetapumõtetega noorte täiskasvanute arv on viimase kümne aastaga koguni neljakordistunud.

Tehnoloogia võidukäik annab sellele suundumusele veelgi hoogu juurde sest info tootmise ja töötlemise kiirus kasvab eksponentsiaalselt. Tehisintellekti agressiivsema tulekuga tekib juurde väga palju stressis ja depressioonis inimesi, kes on töö kaotanud, kes on segaduses, kes ei suuda muutustega piisavalt kiiresti kohaneda ja kellel on identiteedikriis. Kõik need inimesed vajavad abi, tuge, vajavad kedagi, kes neid kuulab, kes neid edasi aitab, toetab ja taas õigele rajale suunab.

Just see on aga see roll, mida tehisintellekt ei suuda täita! On küll psühholoogilise nõustamise juturobotid aga kuskilt maalt on siiski teist inimest vaja! Päris inimest, kes suhtleb, kes Su ära kuulab. See on empaatia, sümpaatia, südamest südamesse, hingelt hingele suhtlus, mõistmine, peegeldamine - lihtne kuid seletamatu ühendus, mida tehisintellekt ei suuda.

Siin tõusevadki hinda rollid ja töökohad, mis otseselt aitavad ja toetavad inimesi nende enda arenguteel. Rollid nagu psühholoogid, psühhoterapeudid, mitmesugused teraapiad, tervendajad, vaimsed teejuhid, coachid, hooldajad ja muud inimestega otseselt kontaktis olevad tugifunktsioonid. Loomulikult jääb alati oluliseks mõõdupuuks kvaliteet. Igasugused posijad ja isehakanud soolapuhujad praagitakse kiiresti välja sest nõudlus tõuseb, konkurents tõuseb ja koos sellega ka kvaliteet. 

Kuidas aga mõõta sellise valdkonna puhul kvaliteeti? Üheks olulisemaks mõõdikuks on töötaja enda kogemus, haridus ja tema klientide tulemused. Lisaks saab siia tuua juurde ka näiteks vähem tuntud mõõdiku, pikka ajalugu, praktilisust, puhtust ja traditsioone hoidva süsteemi, mida nimetatakse liiniks. Olles kuningas Salomoni liini initsieeritu ja sertifitseeritud tervendaja ning vaimne teejuht näen väga selgelt sellise süsteemse enesearengu teekaardi efektiivselt toetavat mõju nii enda kui oma klientide pealt. Mida aeg edasi, seda rohkem tekib nõudlust ning seda olulisemaks sarnased süsteemsed inimese arengut toetavad lahendused saavad. 

Seega noored, kui teete oma karjääri-valikuid, üks vihje - tuleviku nõutud valdkond ei ole enam tarkvaraarendaja ega UX disainer vaid hoopis psühholoog, terapeut ja tervendaja.

Rahvusvahelises Modernses Müstikakoolis on võimalik samuti tervendajaks õppida ja see võimalus on kõigile avatud ning kestab kõigest viis päeva. Peale viiepäevast Tervendajate akadeemiat on igaüks valmis kliente vastu võtma ja kahte väga võimast sessiooni tegema. Oluline on, et protokoll on täidetud ja ruum ilusti hoitud. Et sinna akadeemiasse pääseda, on vaja läbi teha kõigepealt kahepäevane Sisemise väe avamise töötuba koos initsieerimisega Tallinnas. Lisaka ka neli lühemat, spetsiifilisemat töötuba ja siis ongi eeldused tervendajaks täidetud.

Leia veel lugemist

Kuidas tõsta enesehinnangut?
Enesehinnang on kindlasti igaühe elus erinevatel etappidel rohkem-vähem oluline teema olnud. Enesehinanngul on väga oluline roll meie elus sest ta mõjutab seda, kuidas me ennast tunneme, millises seisundis me oleme ja milline meie nii sisemine rahulolu kui väline elukvaliteet on. Mis on üldse enesehinnang? Enesehinnangut võib vaadata kui arvamuste ja uskumuste süsteemi iseenda kohta. Kuidas […]
Mis on maailma kõige olulisem asi. Mida see mulle annab? Osa 2
Enesearengu teekonna algus. Paljud meis mõistavad ensearengut erinevalt. Mõne jaoks on enese teadlik areng karjääriredelil pidev üles ronimine, teise jaoks on pidev füüsiline trenn. Meie räägime aga terviklikkust enesearengust, mis hõlmab kõiki osi meist: mentaalset, füüsilist, hingelist ja vaimset. Eelkõige algab fokuseeritud enesearengu teekond otsusega. Ja otsuse motivatsiooniks võib olla näiteks uudishimu, mingi sisemine drive või aga väga tihti ka olukord, kus enam muud moodi ei saa.
Polügaamia
Polügaamiast ja monogaamiast
Üks hiljutine arutelu hea sõbrannaga inspireeris sellest teemast kirjutama. Eestis ja ka mujal maailmas on eriti “vaimsemates” ringkondades tõstmas üha rohkem pead liikumine - polügaamia ja polüamooria ehk samaaegne nii intiimne kui romantiline suhe mitme partneriga. Vastand monogaamiale ehk pühendunud paarisuhtele. Võibolla purustan mõne illusioonid aga igasugune suhe on siiski eelkõige kahe osapoole vaheline energiavahetus, pühendumine ja vastutus.
Kas oleme võimelised muutuma?
Paistab, et inimesed tahavad elumuutust. Nad soovivad isiklikku transformatsiooni. Kuid kas on üldse võimalik muutuda? Mõtle kõikidele nendele uusaasta lubadustele, mida oled oma elu jooksul teinud. Kas mõni on viidud lõpule? Paljud lõpetavad lubaduste pidamise, sest näevad teostamise võimatust. On inimesi, kes on ületanud suured takistused. Edu saavutades, on nad tagasivaatamata edasi liikunud.Kas mõnel meist […]
Intervjuu dr. Theresa Bullardiga – alkeemia ja hinge liikumine
Video Alkeemia on kui sild spirituaalsuse ja teaduse vahel, kus sinu hingest saab justkui tarkade kivi. Theresa Bullard on LAs resideeruv doktor (PhD) ja kvantfüüsik kes õpib muuhulgas ka Modernses Müstikakoolis. Ta selgitab, kuidas me saame koostöös universumiga erinevaid alkeemia ja universaalse Kabala protsesse ära kasutada, kiirendades meie spirituaalse kasvamise protsessi. Ta ei räägi sellest, […]
Mis on petise sündroom ja kuidas sellest vabaneda?
Asse Sauga käis Sigrid Säga inspiraatorite kogukonna podcastis rääkimas petisesündroomist. Avaldame blogipostituse kokkuvõtte siin. Petise sündroom ehk impostor syndrome on psühholoogiline seisund, kus inimene kahtleb oma pädevuses ja kogemustes, olles veendunud, et ta ei ole oma saavutuste jaoks piisavalt pädev või et need on saavutatud vaid õnne või eksituse kaudu, mitte tegeliku oskuse või teadmistega. […]
Initsieerimisest
Üks kuulus ja väga tark initsieeritu ja kirjanik Dion Fortune on öelnud: "Me võtame vastu vaimse initsiatsiooni kui saame teadlikuks jumalikkusega meis endas ja sellega koos teadvustame ka jumalikkust väljaspool meid." Mis see tähendab? Initsiatsiooni käigus me muuhulgas taasloome sügavama ühenduse nii enda sisemise jumalikkusega kui ka välise jumalikkusega. See potentsiaal on meis kõigis olemas […]
Miks me ütleme oma enda vaimsele arengule EI?
Olgugi, et me oleme loodud kasvama ja pidevalt arenema, ütleme me sellest väga tihti ära. Seal taga on alati omad põhjused. Enamasti on need põhjused illusoorsed ehk et me ise justkui veename ennast, et meil pole seda vaja. Toon oma kogemusest järgnevalt välja enamlevinud vabandused ja põhjendused, miks öeldakse ära vaimsest arengust ja kasvamisest.