Informatsiooni arengutee

Kas olete tähele pannud, kuidas infohulk meie ümber pidevalt kasvanud on?

Aastatuhandeid tagasi kui inimkond täielikult veel loodusest sõltus, koobastes elas ning maaviljeluse, maagitöötlemise, ratta ja kõige muu toreda leiutamine veel kaugesse tulevikku jäi, oli  ainus infovahetuse viis inimese otsesuhtlus inimesega. Õhtuti koguneti koopas tule ümber ja räägiti lugusid, arutati kuidas jaht läks, kes kus jahil käis või kus oli jällegi koopalõvi jälgi nähtud või kohtasid jahimehed võõra hõimu kütti. Kusjuures negatiivsetel uudistel oli vanal ajal eluliselt tähtis kaal, sest koopalõvi või võõraste eest hoiatatud hõim pani ööpäevaringse valve välja ja hoidis koopas tule ka öösel heledalt põlemas. Midagi pole muutunud, negatiivsed uudised on ka tänapäeval populaarsed.

Peale neoliitikumi, umbes 5000 aastat tagasi õppis inimkond kirjutama (Mesopotaamia, sumerid) ja esimest korda sai informatsiooni talletada muutmatul kujul. Esimese tsivilisatsiooni linnriigid vajasid kivisse raiutud seadusi, savitahvlitele kirja pandud lepinguid, religioosseid tekste, kuid ka läkitusi. Kirja pandi esimesed raamatud kuid kirjakunst kuulus toona vaid kõrgemale klassile. Ühtlasi õppis inimkond maaviljelust, oskas kõrbemaid niisutussüsteemidega viljakaks muuta ja kasvatas karjaloomi. Ka igasugune info liikus juba kiiremini, sest vajaduse korral viis ratsakuller kiilkirjatahvlitel oleva sõnumi kohale.

Samal ajal arenes ka laevaliiklus, merede taga mõõtmatus kauguses olevad võõrad riigid ei olnud enam kättesaamatud, tekkis elav kaubavahetus ja informatsiooni levik muutus palju globaalsemaks. Möödus aastatuhandeid kuni 19-ndal sajandil leiutati telegraaf ja info edastamise kiirus muutus kardinaalselt. Mahud olid küll väikesed kuid selle leiutise abil oli võimalik mõne hetkega infot ühes maailma otsast teise saata. Samal sajandil leiutati ka esimesed algelised raadiod, milledest sai arenedes pikaks ajaks kogu maailma massimeedium. Ja ei saa mainimata jätta telefoni mis levis kiiresti üle kogu maailma. Sealt juba edasi jõudis inimkonnani ka televiisor, mis on tänapäeval peaaegu igas kodus.

Informatsiooni levimise kiirus oli muutunud hetkeliseks. Info tootmine oli siiski veel väljakutse ja võimalik ainult suurt ressurssi omavatel kesksetel organisatsioonidel. Kuni tuli internet. Internet on oma arengu käigus läbinud 3 sisemist etappi:

Kõigepealt Web1, kus info tootmine oli keskselt juhitud ja info tarbimine kõigile avatud;

Siis Web2, kus nii info tarbimine kui tootmine on kõigile lihtsasti võimaldatud kuid siiski keskselt kontrollitud.

Ning nüüd on üha rohkem pead tõstmas Web3, kus nii info tootmine kui tarbimine liigub veel suurema individuaalse vabaduse (ja ka vastutuse) poole.

Nagu sellest oleks veel vähe – täiesti uude valgusesse seab meie infomaailma tehisintellekti võidukäik, mis mitte ainult ei kiirenda info tootmist, töötlemist ja haldamist vaid automatiseerib ja tõstab ka kvaliteeti. Eksponentaalselt.

Kuid kas olete märganud mis trendid on toimumas rahanduses?

Krüptorahanduse tehnoloogiatega toimub ka siin võimuvektori liikumine palju suurema individuaalse vabaduse (ja ka vastutuse) poole. Veel kaksteist aastat tagasi oli mõeldamatu, et keegi saab oma koduläpakaga mõne tunniga täiesti uue, toimiva rahasüsteemi luua. Sama trend toimub ka meditsiinis – on olemas lahendused (millest veel avalikult ei räägita), mis annavad oluliselt suurema kontrolli oma tervise üle indiviidi kätte. Ja selliseid muutusi on oodata ka energiasektoris – elektrienergia tootmine tänu uutele tehnoloogiatele detsentraliseerub üha rohkem.

Ehk siis ükskõik, kuhu me vaatame, kõikjal on näha trende, kus individuaalne vabadus suureneb ja koos sellega ka vastutus. Ja see on loomulik tulemus olukorrale, kus informatsiooni tootmise, muutmise, edastamise ja tarbimise kiirus on ajas kasvanud. Koos sellega on kasvanud loomulikult ka arengukiirus, mis on samuti loomulik kõrvalefekt.

Samasugused muutused toimuvad ka vaimses maailmas. Üks iidseid seadusi on “As above so below as with in, so with out!” ehk “nii nagu üleval, nii ka all, nii nagu meie sees, nii ka väljas”. Kõik on omavahel seotud ja omavahel peeglis.

Väga palju uut infot tuleb ülevalt alla kuid meie kõigi vastutus on sealt välja selekteerida päriselt see, mis meid toetab ja teenib. Uusi New Age õpetusi tuleb nagu seeni peale vihma sest inimestel võimed avanevad, loorid langevad ja paljud peavad ennast uuteks prohvetiteks. Kuid kaugeltki mitte kõik pole kuld, mis hiilgab.

Mida see kõik tähendab meie arengule ja kasvamisele?

Oleme inimkonnana selle informatsiooni arengutee keskel kui üks suur looja, tarbija ja haldaja. Me oleme oma keha, hinge, vaimu ja meelega sunnitud kordades rohkem infot palju lühema aja jooksul läbi töötlema kui meie esivanemad.

Olete tähele pannud, kuidas aeg oleks justnagu kiiremaks läinud? See näib nii seepärast, et me kõigi oma meeltega töötleme liiga palju infot läbi, mis tekitab kiiremini mööduvast ajast illusiooni. Sama efekt nagu reisides aeg liigub näiliselt kiiremini sest me kogeme korraga palju rohkem kui tavaliselt.

Kui liftis olles keegi seltskonnast kõhutuult laseb, siis pole meil valikut, kuni järgmise korruseni oleme sunnitud selle ebameeldiva nähtuse ära seedima ja võibolla ka omad järeldused tegema. Sama toimub meiega üleküllastunud informatsioonimaailmas: läbipõlemised, ebakindlus, vaimsed häired jne. Selleks, et kogu selles intensiivses infoküllases maailmas paremini toime tulla, peame me veel rohkem iseenda kasvule keskenduma. Teatud praktikate ja tööriistade abiga me saame ennast n.ö. laiendada, et olla võimeline rohkem infot kiiremini endast läbi laskma ja seeläbi arendama endas vahettegemise võimet. Ehk piltlikult oleme võimelised palju kiiremini otsustama, milline info on meile vajalik, milline mitte. Nagu paneks vee kvaliteedi jälgimiseks suurema läbilaske tarvis paksema toru. Lisaks on meil võimalik ka endale palju efektiivsem filter ümber ehitada, mis juba eos segavat ja meile mittevajalikku informatsiooni meile ligi ei lase.

Kokkuvõttes on meil kõigil valik: kas me soovime selles kiiresti muutuvas, intensiivses kuid maruägedas ja imelises maailmas kvaliteetselt oma elu luua? Sel juhul tuleb meil endast veel rohkem teadlikumaks saada, meist mööda ja läbi voolavat informatsiooni võimalikult palju ära kasutada, et teha paremaid valikuid, et mõista, mis meid teenib ja toetab ning mis mitte ja otsustada elada kooskõlas universumi ja maailmaga ning kasvada koos sellega. Või on teiseks valikuks rongilt täiesti maha jääda. Vahepealset varianti paraku ei eksisteeri. Millise valiku teed Sina?

Leia veel lugemist

Eluaktivatsioonist ja DNA aktivatsioonist teaduslikult OSA 1.
🌈Valguse imeline füüsika 🕯️✨ Kas teadsid, et kvantmehaanika valdkonnas esindab valgus klassikalist loogikat eiravat käitumist?  Füüsiline valgus toimib nii lainetena kui ka osakestena! See nähtus, mida tuntakse laine-osakeste dualismina ehk ka Korpuskulaar-lainelise dualismina, on kaasaegse füüsika üks põnevamaid osasi.
Sotsiaalvaldkond – psühholoogid, terapeudid ja tervendajad tõusevad üsna pea väga hinda!
Kuidas tehisintellekt ühiskonda juba muutmas on ning mis meid sellega seoses veel ees ootab? Tehnoloogia võidukäik on täies hoos.
Mis on maailma mastaapides kõige olulisem asi? Osa1
Ei, see ei ole kliimasoojenemine või majandus. See ei ole ka isiklik heaolu. Ei ole ka armastus, perekond,  elu eesmärk või elu mõte vaid on midagi veel palju palju olulisemat. See on midagi sellist, mille inimkond on paraku unustanud. Selle olulisusest ei räägi mitte ükski religioon ja selle tähtsust ei rõhuta mitte ükski new age õpetus rääkimata meie modernsest haridussüsteemist.
Liin – viis kuidas teadmisi ja tööriistu edasi anda
Liiniks nimetatakse dokumenteeritud ja kontrollitud teadmiste, õpetuste, tööriistade ja praktikate edasiandmise viisi otse õpetajalt õpilasele. Iidsed pärisrahvad ja teadjainimesed just sel viisil olulisi universumi saladusi edasi andsid. Nad uskusid, et põlvkonnad peavad kasvama õpetustesse, sest see on ainus viis maailmaloomislugu ja väge endas õigesti kanda. Nad teadsid, et valedesse kätesse sattunud õpetused võivad tuua maailmale […]
Milline enesearengu teekond endale valida?
Eelnevate artiklite kaudu (siin ja siin) oleme me avastanud ja järeldanud, et maailmas kõige olulisem asi on iseenda teadmine ja tundmine, sest siis oleme me ise paremad inimesed ja oma maailma loojad. Ja oleme ka järeldanud, et fokuseeritud enesearengu teekond on parim viis elurõõmsama, kvaliteetsema ja õnnelikuma elu suunas. Siis millist enesearengu teekonda ikkagi valida? Sest neid on ju niivõrd palju. Ja kas üldse teekond või piisab natuke siit, natuke sealt?
Lähemalt sektidest ja kuidas nad toimivad
Eesti vaimses kogukonnas on esile on kerkinud diskussioonid sektide, nõiakunsti ja maagia turvalisusest. Tahangi täna rääkida sektidest. Mis need on ja kuidas toimivad? Eestist on korduvalt läbi käinud kuid ka praegusel hetkel on toimimas väga selgete sektitunnustega süsteeme. Enamus süsteeme, mis sektina lõpetavad, algavad tavaliselt ilusast baasväärtusi hindavast ja inimesi ühendavast kogukonnast. Kuid erinevate arengute, […]
Polügaamia
Polügaamiast ja monogaamiast
Üks hiljutine arutelu hea sõbrannaga inspireeris sellest teemast kirjutama. Eestis ja ka mujal maailmas on eriti “vaimsemates” ringkondades tõstmas üha rohkem pead liikumine - polügaamia ja polüamooria ehk samaaegne nii intiimne kui romantiline suhe mitme partneriga. Vastand monogaamiale ehk pühendunud paarisuhtele. Võibolla purustan mõne illusioonid aga igasugune suhe on siiski eelkõige kahe osapoole vaheline energiavahetus, pühendumine ja vastutus.
Kas oleme võimelised muutuma?
Paistab, et inimesed tahavad elumuutust. Nad soovivad isiklikku transformatsiooni. Kuid kas on üldse võimalik muutuda? Mõtle kõikidele nendele uusaasta lubadustele, mida oled oma elu jooksul teinud. Kas mõni on viidud lõpule? Paljud lõpetavad lubaduste pidamise, sest näevad teostamise võimatust. On inimesi, kes on ületanud suured takistused. Edu saavutades, on nad tagasivaatamata edasi liikunud.Kas mõnel meist […]
Close menu