Kuidas tõsta enesehinnangut?

Enesehinnang on kindlasti igaühe elus erinevatel etappidel rohkem-vähem oluline teema olnud. Enesehinanngul on väga oluline roll meie elus sest ta mõjutab seda, kuidas me ennast tunneme, millises seisundis me oleme ja milline meie nii sisemine rahulolu kui väline elukvaliteet on.

Mis on üldse enesehinnang? Enesehinnangut võib vaadata kui arvamuste ja uskumuste süsteemi iseenda kohta.

Kuidas ma ennast näen?

Millisena, kui suutlikkuna, kui kõrgelt ma ennast väärtustan?

Milline on mu koht, roll perekonnas, kogukonnas, ühiskonnas, inimkonnas?

Kuidas tõsta oma enesehinnangut?

 

Ja see, millise tundega ja kuidas ma nendele küsimustele vastan, määrab paljuski selle, millises seisundis ma oma elu elan.

Enesehinnang võib olla tihti tasakaalust väljas, ideaalne olukord on aga tasakaalus. Kui enesehinnang on liiga kõrge, siis on see hea koht egole lammutamiseks. Võib tekkida olukord, kus inimene tunneb ennast üleolevana teiste suhtes ja liiga kõikvõimsana. Sellisel puhul tulevad väga lihtsalt esile negatiivsed iseloomuomadused nagu arrogantsus, üleolek, teistega mitte arvestamine, liigne enesekindlus jmt. Valed otsused, vead, haiget saamine ja uued õppetunnid on siisl väga lihtsad tulema.

Teine äärmus on liiga madal enesehinnang. Sellisel puhul tunneb inimene ennast ebakindlalt, ta ei tea oma kohta maailmas, domineeriv on neutraalsus, apaatsus, põgenemine ja vastutuse mitte võtmine.

 

Mis mõjutavad sinu enesehinnangut ehk iseenda uskumuste süsteemi?

  • Kindlasti sinu ajalugu, kust sa tuled, millised olid su vanemad ja väärtushinnangud lapsepõlve ajal. Sellest on hea teadlik olla või teadlikkuks saada ja siis need piirangud kohe ka ära lahendada.
  • Sotsiaalne keskkond. Suhted perekonnaga, sõpradega, lähedastega. Tunnustamine võib tõsta enesehinnangut, kriitika jälle alandada.
  • Võrdlemine. Me kipume tihti võrdlema iseennast kellegi teisega, teadvustamata, et meil kõigil on erinev ajalugu, erinevad eeldused, erinevad anded, missioon, keskkond, minevik, olevik ja tulevik. Sellises teadlikkuses tundub ju enda võrdlemine kellegi teisega mõttetu. Ometigi me teeme seda ja eriti lihtne on seda teha sotsiaalmeedias. Võrrelda tasub ainult ja ainult enda mineviku minaga.
  • Ühiskond. Ühiskonna väärtused, kollektiivsed narratiivid, arvamused. Eriti meedia, kust pidevalt söödetakse meile ette mõttestruktuure, mis tihti enesehinnangut vähendavad.
  • Iseenda vähene tundmine. Meie suhe iseendaga on kõige olulisem tegur enesehinnangu juures. Kui me saame iseendaga hästi läbi, teame, kes me oleme, kuidas toimime, teame oma andeid ja saame neid rakendada, on ka meie enesehinnang kõrge.

 

Minu isiklike vaatluste järgi, on meil eriti Eestis pigem vaja oluliselt rohkem enesehinnangut tõsta kui langetada :). Selleks aga on õnneks päris mitmeid nippe olemas.

Toon siinkohal mõned välja:

  • Hoia iseendale antud lubadusi. Pigem ole vähem optimistlik ja täida lubadus kui et luba liiga entusiastlikkult lubades ja mitte täites. Liiga entusiastlik lubadus on vahel ka enesesabotatsiooni ja ego trikk, niiet pane tähele :).
  • Distsipliin. Hoia distsipliini valdkondades, mis on sulle olulised, millesse pühendud ja millega tegeled. See viib alati eduni. Distsipliin on üks maailma võimsamaid tööriiste, mis aitab sul lubadusi täita!
  • Ela mõtestatud elu! Hommikul tõustes, tee omale meelepärane rutiin, mis peaks hõlmama ka enda ja oma ümbruskonna eest hoolitsemist. Korista tuba, tee ennast korda, hoolitse oma keha eest, loo korda enda ümber. Sest kord on harmoonia, valgus ja ilu.
  • Proovi olla iga päev pisut parem inimene kui eelmine päev. See ei pruugi alati õnnestuda aga juba proovimine ja pingutamine iseenesest teeb sinust täiusliku inimese ja viib su enesehinnangu kõrgemaks.
  • Ole detailne, sest detailides peitub kvaliteet ehk teisisõnu ka sinu sisemine kuninglikkus.
  • Tee sporti. Erinevad füüsilisest liikumisest avaldunud õnnehormoonid aitavad samuti enesehinnangut tõsta.
  • Tähista väikseid võite. Said millegagi hakkama, tähista. Seda on sulle vaja veel suuremaks motivatsiooniks ja inspiratsiooniks.
  • Käi pidevalt enesearenguteekonda ehk õpi pidevalt iseennast üha paremini tundma. Siis sa leiad ka suurema harmoonia, rahu ja oma koha maailmas ning sotsiaalsetes struktuurides.

Üks oluline ja loogiline osa enesehinnangust on ka see, et mida kõrgem on enesehinnang, seda enesekindlamad me oleme. Mida enesekindlamad me oleme, seda rohkem me ennast väärtustame. Mida rohkem me ennast väärtustame, seda rohkem julgeme me ka univesrumilt vastu küsida. Ükskõik, kas siis unistuste, taotluste, visioniseerimiste või mõnel muul moel. Ja universum vastab peagi ning saab kohe veel ilusamat elu koostöös luua.

Mingis mõttes on siin tegemist paradoksiga, mille saad lõhkuda ainult Sina. Paradoks, milles on madal enesehinnang ja madal elukvaliteet ning nad võimendavad üksteist. Ja see ei muutu, kuniks Sina ei tee esimest kardinaalset sammu, mis lükkab koheselt ülaloleva valemi ja sõltuvused käima. Selles protsessis olen Sind valmis teejuhina igati toetama ja aitama oma teadmiste, kogemuste ja müstikakooli pakutavate tööriistade ja tarkustega.

 

Soovin sulle palju, palju kõrgemat enesehinnangut.

Leia veel lugemist

Eluaktivatsiooni sessiooni kogemused ja tulemused
Aluseks on võetud allikapõhine uuring Eluaktivatsiooni kogenud inimeste tunnistustest üle maailma.
Eluaktivatsioonist ja DNA aktivatsioonist teaduslikult OSA 3.
Epigeneetika jõud ja oma tõelise potentsiaali vabastamine VALGUSE abil ✨⚛️ 📣 "Kõik, mida võiksid kunagi teha või milleks võiksid saada, on juba sinu sees olemas!" Kuidas see potentsiaal nüüd aktiveerida? 🧬 Mis on epigeneetika?
Informatsiooni arengutee
Aastatuhandeid tagasi kui inimkond täielikult veel loodusest sõltus, koobastes elas ning maaviljeluse, maagitöötlemise, ratta ja kõige muu toreda leiutamine veel kaugesse tulevikku jäi, oli  ainus infovahetuse viis inimese otsesuhtlus inimesega.
Miks me ütleme oma enda vaimsele arengule EI?
Olgugi, et me oleme loodud kasvama ja pidevalt arenema, ütleme me sellest väga tihti ära. Seal taga on alati omad põhjused. Enamasti on need põhjused illusoorsed ehk et me ise justkui veename ennast, et meil pole seda vaja. Toon oma kogemusest järgnevalt välja enamlevinud vabandused ja põhjendused, miks öeldakse ära vaimsest arengust ja kasvamisest.
Elurõõmust ja kuidas see leida?
Soverign Ipsissimus Dave Lanyon on öelnud: "Elurõõm (joy) on siin maailmas kõige suurem väärtus üldse." Ta on palju hinnalisem kui raha või ka näiteks tervis.
Eluaktivatsioonist ja DNA aktivatsioonist teaduslikult OSA 2.
Eelmises osas rääkisime valguse kvantmehaanikast ja laine-osakeste duaalsusest – kus see käitub nii laine kui ka osakesena sõltuvalt sellest, kuidas me seda vaatleme. See ei ole ainult ulme – see on peamine tõde, mis määratleb ümber meie arusaama tegelikkusest!🌟 Topeltpiluga katses levib valgus kui laine, kui seda ei vaadelda, tekitades ekraanil interferentsimustreid. Kuid hetkel, kui me seda jälgime, laine "variseb kokku" ja valgus toimib nagu üksikud footonid, mis tabavad konkreetseid punkte. Justkui muudaks vaatlemine ise reaalsust.
Mis on petise sündroom ja kuidas sellest vabaneda?
Asse Sauga käis Sigrid Säga inspiraatorite kogukonna podcastis rääkimas petisesündroomist. Avaldame blogipostituse kokkuvõtte siin. Petise sündroom ehk impostor syndrome on psühholoogiline seisund, kus inimene kahtleb oma pädevuses ja kogemustes, olles veendunud, et ta ei ole oma saavutuste jaoks piisavalt pädev või et need on saavutatud vaid õnne või eksituse kaudu, mitte tegeliku oskuse või teadmistega. […]
Milline enesearengu teekond endale valida?
Eelnevate artiklite kaudu (siin ja siin) oleme me avastanud ja järeldanud, et maailmas kõige olulisem asi on iseenda teadmine ja tundmine, sest siis oleme me ise paremad inimesed ja oma maailma loojad. Ja oleme ka järeldanud, et fokuseeritud enesearengu teekond on parim viis elurõõmsama, kvaliteetsema ja õnnelikuma elu suunas. Siis millist enesearengu teekonda ikkagi valida? Sest neid on ju niivõrd palju. Ja kas üldse teekond või piisab natuke siit, natuke sealt?