Mis on petise sündroom ja kuidas sellest vabaneda?

Asse Sauga käis Sigrid Säga inspiraatorite kogukonna podcastis rääkimas petisesündroomist.

Avaldame blogipostituse kokkuvõtte siin.

Petise sündroom ehk impostor syndrome on psühholoogiline seisund, kus inimene kahtleb oma pädevuses ja kogemustes, olles veendunud, et ta ei ole oma saavutuste jaoks piisavalt pädev või et need on saavutatud vaid õnne või eksituse kaudu, mitte tegeliku oskuse või teadmistega.

Üldiselt võib petise sündroom takistada ettevõtjatel oma täit potentsiaali ära kasutamast ja võimalikest võimalustest maksimumi saamast. See võib mõjutada nende enesekindlust, otsustusvõimet ja võimet võtta vastu väljakutseid.

Kuidas petisesündoom alguse saab?

Petise sündroomi algus võib olla seotud mitmete teguritega, kuid üks oluline mõjutaja on ühiskondlike standardite ja võrdluste tugev rõhk. Eriti sotsiaalmeedia ajastul võib põlvkondade vaatepunkt kiitusele ja kriitikale luua ebareaalseid standardeid ja võrdlusi, mis soodustavad puudulikkuse tunde tekkimist.

Lapsepõlv

Lapsepõlve kogemused ja sotsiaalsed survepunktid võivad olla petise sündroomi tekke aluseks. Kriitika või liigne kiitus lapsepõlves, mis pole olnud tasakaalus, võib kujundada taju saavutuste väärtusest ning muuta inimese tundlikuks teiste arvamuste suhtes, mis võib hiljem kaasa tuua enesekindluse puudumise ka siis, kui on saavutatud edu.

Sotiaalmeedia

Sotsiaalmeedia platvormid võivad pakkuda moonutatud pilte ja ideaalseid olukordi, kus inimesed näitavad oma parimaid hetki ja saavutusi. See võib luua mulje, et teistel on täiuslikud elud või et nad saavutavad edu lihtsalt ja kiiresti. Kui inimesed hakkavad end nende nähtavate standarditega võrdlema ja ei suuda nendega sammu pidada, võib see põhjustada eneses kahtlemist ja uskumist, et nende enda saavutused pole piisavad või tõelised.

Tunnustus ja tagasiside

Tunnustus ja tagasiside mängivad olulist rolli petise sündroomi kujunemisel ja süvenemisel. Ühiskonna poolt antav tunnustus või tagasiside võib olla äärmuslik – see võib ulatuda ülehindamisest kuni täieliku tunnustamata jätmiseni. Kui inimesed ei saa tasakaalustatud tagasisidet või tunnustust oma saavutuste kohta, võib see mõjutada nende enesehinnangut.

Siiras ja tasakaalustatud tunnustus ning tagasiside on olulised enesehinnangu ja eneseteadlikkuse arendamisel. Kui inimesed saavad ausat tagasisidet ning tunnustust, mis põhineb nende tegelikel saavutustel ja pingutustel, aitab see neil luua realistlikumat pilti oma võimetest ning vähendab petise sündroomi tekkimise riski. Samuti aitab see vältida pidevat võrdlemist teistega ja keskenduda pigem oma isiklikule kasvule ja edule.

„Ma pean olema täiuslik“

Täiuslikkusele pürgimine võib osutuda problemaatiliseks eesmärgiks, kuna täiuslikkus ise on sageli subjektiivne ja ebamäärane mõiste. Idee täiuslikkusest kui pidevast püüdlusest tähendab, et inimene ei saa kunagi tõeliselt “valmis” või “täiuslikuks”, vaid peab pidevalt pingutama paremuse poole. See võib tekitada olukorra, kus inimene ei tunne kunagi, et on saavutanud eesmärgi või piisava taseme, kuna täiuslikkus on alati kättesaamatu.

Pideva edasimineku poole püüdlemine on see, mis aitab suurendada eneseväärtust. Mugavustsoonist välja astumine ja uute väljakutsete vastuvõtmine on olulised sammud enesearengus. Need toovad kaasa uusi kogemusi, mis omakorda aitavad kasvada ja õppida. Iga saavutatud eesmärk või ületatud takistus suurendab enesekindlust ja eneseväärtust, võrreldes püüdlusega ideaalse täiuslikkuse poole, mis võib jääda kättesaamatuks ja ebamääraseks.

Täiuslikkuse ja piisavuse subjektiivsus

Täiuslikkus ja piisavus on subjektiivsed mõisted ning iga inimese arusaam võib olla erinev. Tähtis on leida enda jaoks tasakaal ning mõista, et inimesed on erinevad – ideaalidele vastamine ei pruugi olla alati võimalik või vajalik. Oluline on keskenduda enda isiklikule kasvule ja enesearengule, mitte niivõrd ühiskondlikele standarditele, mis võivad olla ebatervislikud või ebareaalsed.

Enesepeegeldus ja isiklik areng

Enesepeegeldus ja isiklik areng mängivad olulist rolli ebapiisavuse tunnete ületamisel. Võta aega enesepeegelduseks, otsi ausat tagasisidet ning tunnusta oma individuaalset edasiminekut ja kasvu.

Oluline on julgustada inimesi märkama oma unikaalsust ja tugevusi. Liigne võrdlemine teistega võib süvendada ebapiisavustundeid ning seetõttu on oluline keskenduda isiklikule kasvule ja arengule. Igaühel on oma tee ning fookuse suunamine enda arendamisele võimaldab avastada ja tugevdada oma tugevusi ning saavutada rahulolu enda saavutustega.

Esimene samm petisesündroomist vabanemiseks

Petise sündroomist üle saamise esimene samm on tasakaalu leidmine, sest see võimaldab hoida mõtlemise ja tegutsemise vahel harmoonilist suhet. Kuigi tegutsemine on oluline, ei tohiks unustada ka mõtlemise tähtsust enne tegutsemist. Äärmustest hoidumine on oluline – see tähendab mitte ainult tegutseda mõtlemata või liigselt mõelda ilma tegutsemiseta.

Kokkuvõte

Petise sündroom võib olla keeruline seisund, kus kahtleme oma oskustes ja kogemustes, kuid see ei määratle meid. Sotsiaalmeedia surve, lapsepõlve kriitika või liigne/puudulik kiitus võivad tekitada ebareaalseid standardeid, mis toidavad ebapiisavuse tundeid. Täiuslikkus on subjektiivne ja pidev püüdlemine selle poole võib olla kurnav. Parema eneseväärtuse saavutamine toimub enesepeegelduse ja individuaalse arengu kaudu, mitte pidevalt ideaali poole püüeldes. Tasakaal mõtlemise ja tegutsemise vahel on võti, et astuda esimene samm petise sündroomist vabanemiseks ning avastada enda ainulaadsus ja tugevused.

Podcasti ennast saad kuulata siin.

Leia veel lugemist

'}}
Mis on petise sündroom ja kuidas sellest vabaneda?
Asse Sauga käis Sigrid Säga inspiraatorite kogukonna podcastis rääkimas petisesündroomist. Avaldame blogipostituse kokkuvõtte siin. Petise sündroom ehk impostor syndrome on psühholoogiline seisund, kus inimene kahtleb oma pädevuses ja kogemustes, olles veendunud, et ta ei ole oma saavutuste jaoks piisavalt pädev või et need on saavutatud vaid õnne või eksituse kaudu, mitte tegeliku oskuse või teadmistega. […]
'}}
Liin – viis kuidas teadmisi ja tööriistu edasi anda
Liiniks nimetatakse dokumenteeritud ja kontrollitud teadmiste, õpetuste, tööriistade ja praktikate edasiandmise viisi otse õpetajalt õpilasele. Iidsed pärisrahvad ja teadjainimesed just sel viisil olulisi universumi saladusi edasi andsid. Nad uskusid, et põlvkonnad peavad kasvama õpetustesse, sest see on ainus viis maailmaloomislugu ja väge endas õigesti kanda. Nad teadsid, et valedesse kätesse sattunud õpetused võivad tuua maailmale […]
'}}
Eesti vanasõnad ja iidsed tarkused
Kirjutan teile täna mõnest vanast Eesti vanasõnast ja sellest, kuidas need esindavad iidseid Hermeticsi tarkusi, mis on palju vanemad kui meie. Või siiski mitte? Vanimad asustuse märgid maarjamaal ulatuvad umbes 11000 aastat tagasi. Hermeticsi tarkused aga pärinevad umbes 8000 aasta tagusest ajast Egiptuse piirkonnas, kus elas ja tegutses mees nimega Hermes Trismegistus. Hermes Trismegistusest sai […]
'}}
Sotsiaalvaldkond – psühholoogid, terapeudid ja tervendajad tõusevad üsna pea väga hinda!
Kuidas tehisintellekt ühiskonda juba muutmas on ning mis meid sellega seoses veel ees ootab? Tehnoloogia võidukäik on täies hoos.
'}}
Kas oleme võimelised muutuma?
Paistab, et inimesed tahavad elumuutust. Nad soovivad isiklikku transformatsiooni. Kuid kas on üldse võimalik muutuda? Mõtle kõikidele nendele uusaasta lubadustele, mida oled oma elu jooksul teinud. Kas mõni on viidud lõpule? Paljud lõpetavad lubaduste pidamise, sest näevad teostamise võimatust. On inimesi, kes on ületanud suured takistused. Edu saavutades, on nad tagasivaatamata edasi liikunud.Kas mõnel meist […]
'}}
Kuidas tõsta enesehinnangut?
Enesehinnang on kindlasti igaühe elus erinevatel etappidel rohkem-vähem oluline teema olnud. Enesehinanngul on väga oluline roll meie elus sest ta mõjutab seda, kuidas me ennast tunneme, millises seisundis me oleme ja milline meie nii sisemine rahulolu kui väline elukvaliteet on. Mis on üldse enesehinnang? Enesehinnangut võib vaadata kui arvamuste ja uskumuste süsteemi iseenda kohta. Kuidas […]
'}}
Polügaamiast ja monogaamiast
Üks hiljutine arutelu hea sõbrannaga inspireeris sellest teemast kirjutama. Eestis ja ka mujal maailmas on eriti “vaimsemates” ringkondades tõstmas üha rohkem pead liikumine - polügaamia ja polüamooria ehk samaaegne nii intiimne kui romantiline suhe mitme partneriga. Vastand monogaamiale ehk pühendunud paarisuhtele. Võibolla purustan mõne illusioonid aga igasugune suhe on siiski eelkõige kahe osapoole vaheline energiavahetus, pühendumine ja vastutus.
'}}
Mis on maailma kõige olulisem asi. Mida see mulle annab?
Enesearengu teekonna algus. Paljud meis mõistavad ensearengut erinevalt. Mõne jaoks on enese teadlik areng karjääriredelil pidev üles ronimine, teise jaoks on pidev füüsiline trenn. Meie räägime aga terviklikkust enesearengust, mis hõlmab kõiki osi meist: mentaalset, füüsilist, hingelist ja vaimset. Eelkõige algab fokuseeritud enesearengu teekond otsusega. Ja otsuse motivatsiooniks võib olla näiteks uudishimu, mingi sisemine drive või aga väga tihti ka olukord, kus enam muud moodi ei saa.